MATE Desktop Environment - en to tt translation catalogue (54 entries)

en: Error message
tt: Xata beldermäse

en: Informational message
tt: Beleşmä beldermäse

en: Log in
tt: Kereş

en: Log out
tt: Çığu

en: Miscellaneous message
tt: Başqa beldermä

en: Question dialog
tt: Soraw täräzäse

en: Warning message
tt: Kisätüçe bederü

en: Choose menu item
tt: Saylaq keremen saylaw

en: Click on command button
tt: Boyırıq töymäsenä çirtü

en: MATE MateConf Support
tt: MATE MateConf Teräge

note: FIXME: get this from matecomponent
en: MateComponent Support
tt: MateComponent Teräge

en: MateComponent activation Support
tt: MateComponent terältü Teräge

en: HOSTNAME:PORT
tt: HOSTADI:PORT

en: MATE Library
tt: MATE Tuplaması

en: Show MATE options
tt: MATE köylämälären kürü

en: Human readable name
tt: Keşe uqırlıq atama

en: Human readable name of this application
tt: Keşe uqırlıq bu yazılımnıñ ataması

en: MATE path
tt: MATE yulı

en: Path in which to look for installed files
tt: Quyılğan biremnär ezlise yul

en: App ID
tt: Yazılım ID'ı

en: ID string to use for this application
tt: Bu yazılım öçen qullanası ID-yazma

en: App version
tt: Yazılım söreme

en: Version of this application
tt: Bu yazılımnıñ söreme

en: Enable Sound
tt: Tawış Belän

en: Help options
tt: Yärdäm köylämäse

en: Application options
tt: Yazılım köylämäläre

en: MODULE1,MODULE2,...
tt: MODUL1,MODUL2,...

en: The specified location is invalid.
tt: Äytelgän urınlaşu yaraqsız.

en: The request was cancelled.
tt: Bu soraw özderelgän buldı.

en: Unknown type
tt: Bilgesez tördä

en: Key %s not found in configuration
tt: Caylaw eçendä %s digän açqıç tabılmadı

en: Default browser
tt: Töp gizgeç

en: Terminal application
tt: Terminal yazılımı

en: Draw Desktop Background
tt: Östäl Asyağın Sızıpçığu

en: Picture Filename
tt: Sürät Biremeneñ Adı

en: Picture Opacity
tt: Sürät Tonıqlığı

en: Picture Options
tt: Sürät Köyläwe

en: Primary Color
tt: Töp Tös

en: Secondary Color
tt: İkeçe Tös

en: Cursor Blink
tt: Kürsär Cemeldäy

en: Default font
tt: Töp yazu

en: Document font
tt: İstälek Yazuı

en: Gtk+ Theme
tt: GTK+ Tışlaw

en: Icon Theme
tt: Tamğa Tışlaw

en: Use Custom Font
tt: Üzençä Yazu Qullanası

en: Disable command line
tt: Boyırıq yulın sünderü

en: Disable print setup
tt: Bastıru caylawın sünderü

en: Disable printing
tt: Bastırunı sünderü

en: Disable saving files to disk
tt: Disk bireme saqlawın sünderü

en: Cursor font
tt: Kürsär yazuı

en: Cursor size
tt: Kürsär erelege

en: Cursor theme
tt: Kürsär tışlawı

en: Double Click Time
tt: İkele Çirtü Arası

en: Single Click
tt: Berle Çirtü
